שיחה ראשונה חינם

052-6023388

לשליחת הודעה ,
נא מלא את כל השדות למטה:

  הגנת פרטיות

  חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981, מסדיר את הזכות לפרטיות בישראל. גם סעיף 7 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי ערך הפרטיות הינו כערך חוקתי יסודי ובכך למעשה הוא מקנה לחוק הגנת הפרטיות מעמד חוקתי. עם זאת, יודגש כי הזכות לפרטיות אינה מוחלטת כיוון שהיא יכולה להצטמצם מול זכויות אחרות בחוק כמו זכות הציבור לדעת או חוק סדר דין פלילי המתיר לאנשי משטרה לבצע חיפוש גופני או חיפוש בביתו של חשוד בביצוע עבירה פלילית כדי לשמור על בטחון הציבור.

  מהי פרטיות?

  המחוקק הישראלי בחר להימנע מהגדרה מדויקת למונח פרטיות ובמקום זאת בחר לציין מהן הדרכים האסורות לפגיעה בפרטיות. סעיף 2 לחוק הגנת הפרטיות מכיל רשימה של 11 מקרים המהווים פגיעה בפרטיות, ביניהם – פרסומו או מסירתו של דבר שהושג בדרך של פגיעה בפרטיות, לדוגמה פרסום תמונתו של אדם ברבים שצולמה ללא רשותו בביתו הפרטי. מקרה נוסף הוא בילוש או התחקות אחרי אדם העלולים להטרידו, לדוגמה בילוש גלוי וממושך אחרי ביתו של אדם מאחר ופעולת הבילוש נעשית ללא הסכמת האדם ועלולה להטרידו ומכאן מהווה פגיעה בפרטיות שלו.

  לפיכך, המחוקק בישראל רואה בזכות לפרטיות נכס חשוב, זכות זו נגזרת מזכותו של כל אדם לכבוד, לחירות ולאוטונומיה ולכן פגיעה בפרטיות נחשבת גם לפגיעה חמורה בכבוד האדם. למרות שהמחוקק בחר לא להגדיר במפורש מהי פרטיות ניתן להבחין בחמש קטגוריות עיקריות המהוות פגיעה בפרטיות:

  • רשות היחיד – שטח הנבדל מרשות הרבים שחדירה ללא הסכמת בעל המקום או המחזיק בו מהווה פגיעה בפרטיות.
  • מעשים והתנהגות – מעשים או התנהגות המאפיינים את זהותו ואישיותו של אדם, לדוגמה פרסום מידע אודות העדפותיו המיניות של אדם.
  • מידע אודות אדם – חשיפת מידע אישי, לרבות שמו וזהותו של אדם או מידע לגבי מעשיו, מהווה פגיעה חמורה בפרטיות.
  • גופו או כליו של אדם – גופו של אדם שייך לתחום פרטיותו וכך גם חפציו האישיים, לכן חיפוש ללא רשות על גופו של אדם או בין חפציו מהווה פגיעה בפרטיותו.
  • התבטאויות – האזנת סתר וחשיפת התבטאויות האדם לאדם אחר או פרסום התכתבות אישית ללא אישור מהווים פגיעה בפרטיות.

  כנות הפגיעה בפרטיות בעידן המודרני

  הזכות לפרטיות חשובה, במיוחד כיום בעידן המודרני בו אנו חשופים לפגיעה בפרטיות בגלל קלות איסוף מידע אודותינו באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ובאתרי האינטרנט ובשל התרחבות איסוף המידע ושיתופו בידי גורמים ציבוריים כמו ביטוח לאומי ורשויות המס ובידי גורמים פרטיים כמו בנקים, חברות ביטוח, אתרי אינטרנט וכד'. הזכות לפרטיות הינה נכס חשוב בכל חברה מתוקנת וגם המחוקק תומך בכך, לכן החובה לכבד את זכות הפרטיות מעוגנת בחוק ומוטלת הן על הפרטים והן על רשויות המדינה.

  השלכות משפטיות

  ההשלכות המשפטיות בגין פגיעה בפרטיות מתחלקות למישור פלילי ולמישור אזרחי. במשפט האזרחי מהווה פגיעה בפרטיות עוולה נזיקית וניתן להגיש תביעה נגד בבית המשפט. במשפט הפלילי, מהווה פגיעה בפרטיות עבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר בפועל.

  פרסום של מידע והפצתו הפכו קלים ונגישים בזכות כלים כמו פייסבוק, אינסטגרם, סיקרט ואחרים. הנזקים הפוטנציאליים של הפרת פרטיות בפלטפורמות אלו, הם מעבר לכל פרופורציה ביחס לקלות הבלתי נסבלת שבה הוא נגרם. מידע פרטי אודותיכם עלול לפגוע במעמדכם בעבודה או מול מעסיק פוטנציאלי, לחבל במערכות היחסים שלכם, לפרק מסגרות משפחתיות, לגרום לכם לאבד את הלקוחות שלכם או לשים אתכם "על הכוונת" של רשויות וגופים ציבוריים. ב-JH ג'ני חבשי משרד עורכי דין נוכל להעניק לכם את השירותים המשפטיים הבאים: ייצוג בבקשות לחשיפת מפרסמי-מידע שפועלים באמצעים דיגיטליים תחת שמות עט או באנונימיות. הגשת צווי מניעה למניעת חשיפות מידע או הסרת מידע שנחשף, מחמת פגיעה מסתברת בפרטיות. במידה ופרסמתם משהו שמפר פרטיותו של אחר בתום לב, נדאג לייעץ לכם כיצד לנסות ולהקטין הנזק. בירור קיומה של עילת לתביעה; או הגנה בקשר עם חשיפת מידע. הגשת תביעות פיצוי כספיות וייצוג בבתי המשפט בקשר עם פגיעות והגנות בתחום הפרטיות. ייעוץ למפרסמים בנוגע למידע שברצונם לפרסם אודות אדם ועריכתו כך שיתאים למסגרת החוק.

  לסיכום, זכות האדם לפרטיות הינה זכות בסיסית וחשובה והיא מעוגנת בחוק. המערכת המשפטית מספקת הגנה על זכות האדם לפרטיות, ובכל מקרה בו אדם חש כי זכותו נפגעה חשוב כי יפנה לייעוץ משפטי על ידי עורך דין מנוסה בתחום.

  ג'ני חבשי, משרד עורכי דין עוסק בהגנת הפרטיות ווייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע במייל: jeny@habashi-law.co.il, טלפון: 052-6023388

  האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

  לשליחת הודעה,
  נא מלא את כל השדות למטה:

   פרסום עורך דין באינטרנט פרסום עורך דין באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support