שיחה ראשונה חינם

03-9505920

במקרים דחופים

052-6023388

לשליחת הודעה ,
נא מלא את כל השדות למטה:

  תביעה נגזרת

  כאשר לחברה קמה עילת תביעה ראויה, לרוב לא תהסס היא למצות את זכויותיה ואכן תגיש לבית המשפט הרלוונטי תביעה לשם קבלת הסעד אותו היא סבורה שהיא זכאית לקבל, כגון פיצוי כספי, צו מניעה, צו עשה ועוד.

  עם זאת, לעתים החברה, או יותר נכון נושאי המשרה בחברה אשר מוסמכים לקבל בשמה החלטות, בוחרים שלא למצות את זכויות החברה ולא להגיש תביעה. לרוב, יהיה זה במקרים בהם ישנו ניגוד אינטרסים בין טובת החברה וטובת נושאי המשרה בה, כמו למשל במקרה של רשלנות מצד נושא משרה, אשר הסב נזק לחברה.

  ברור לכל, כי בחירתם של מקבלי ההחלטות בחברה להעדיף את טובתם האישית על פני טובת החברה פסולה, אינה ראויה ומעבר לכך, פוגעת בחברה ובבעלי המניות בה, שאינם נמנים על נושאי החברה ומקבלי ההחלטות.

  בהתאם לכך, הוקם בדין מנגנון המאפשר לבעל מניות בחברה, ולעתים גם לגורמים רלוונטיים אחרים (ועל כך יורחב בהמשך), להיכנס לנעלי החברה ולהגיש בשמה תביעה, אשר מוגדרת כתביעה נגזרת.

  חוק החברות

  החוק המעניק את הזכות לבעל מניות להגיש תביעה נגזרת הוא חוק החברות, התשנ"ט-1999 (במסגרת סעיפים 194-206 לחוק) וזאת, בהתבסס על הדין האנגלי, במקרים של מנהלי חברה שמעשיהם מהווים חריגה מסמכות, תרמית, עושק המיעוט וכיוצא באלה, המוכרים גם כבעיית הנציג.

  עם זאת, חשוב להבין, כי הזכות להגיש תביעה נגזרת אינה בלתי מוגבלת ועל פי החוק, בעל מניות המעוניין להגיש תביעה נגזרת מחויב לקבל את אישור בית המשפט לכך, כאשר בית המשפט יכריע אם לאשר את הבקשה רק באם התביעה עומדת במספר תנאים. ובלשון החוק (סעיף 198 לחוק החברות, תשנ"ט-1999): "תביעה נגזרת טעונה אישור בית המשפט והוא יאשרה אם שוכנע כי לכאורה התביעה וניהולה הן לטובת החברה וכי התובע אינו פועל בחוסר תום לב". דרישת תום הלב המוזכרת בסעיף נועדה למנוע הישנות מקרים של הטרדת חברות על-ידי גורמים אינטרסנטיים שטובת אותן החברות כלל אינה עומדת לנגד עיניהם וכי פועלים הם ממניעים פסולים.

  צדדים שלישיים

  כפי שצוין קודם לכן, הזכות להגיש תביעה נגזרת אינה מוגבלת אך ורק לא רק לבעלי מניות בחברה ועם הזמן הרחיבה הפסיקה את שערי בתי המשפט ואפשרה ביותר ויותר מקרים של ניגוד עניינים לרואים עצמם נפגעים מאותם ניגודי עניינים להגיש תביעות נגזרות.

  ג'ני חבשי, משרד עורכי דין עוסק בדיני חברות ותאגידים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע במייל: jeny@habashi-law.co.il, טלפון: 052-6023388

  האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

  לשליחת הודעה,
  נא מלא את כל השדות למטה:

   /*')">*/ /* */
   פרסום עורך דין באינטרנט פרסום עורך דין באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support