שיחה ראשונה חינם

03-9505920

במקרים דחופים

052-6023388

לשליחת הודעה ,
נא מלא את כל השדות למטה:

  עבירות קנס וחיוב בנקודות

  מה שצריך לדעת על שיטת הניקוד בעבירות תעבורה

  כחלק ממלחמת החורמה של מדינת ישראל כנגד מה שמוגדר כ"מכת מדינה" של ממש, תאונות הדרכים, הוחלט לרשום במשרד הרישוי נקודות כנגד נהגים שעוברים עבירות תנועה מסוימות הגוררות אחריהם סנקציות ועלולות אף להביא לפסילתו של רישיון הנהיגה. על שיטת הניקוד, משמעותה והדרך למחיקת הנקודות במאמר הבא.

  נקודות הן כלי של רשות הרישוי באמצעותו היא עוקבת אחר נהגים שהורשעו בביצוע עבירות תעבורה. בשנת 2003 שונתה שיטת הניקוד במטרה להחמיר עם אלו שמבצעים עבירות תעבורה ולהרתיעם מלבצע עבירות תעבורה נוספות, כחלק מהמלחמה של המדינה בתאונות הדרכים.

  מאפייניה של שיטת הניקוד

  המטרות של שיטת הניקוד היא להרתיע נהגים מלבצע עבירות תנועה, לזהות עברייני תנועה סדרתיים, להגן ולשמור על שלומם של המשתמשים בדרכים ועל הנהגים עצמם ובעיקר לתת כלים לשיפור הנהיגה וחיזוק ההבנה והידע של אותם נהגים אשר נוהגים באופן לא זהיר, באמצעות שליחתם לקורסים של נהיגה מונעת לאחר שצברו כמות מסוימת של נקודות.

  בשיטת הניקוד, יש 5 דרגות שונות של ניקוד (בעבר היו רק 3). הנקודות אינן נמחקות בעקבות ביצוע של אמצעי תיקון כלשהו (כפי שיופרט בהמשך) וישנה התאמה בין חומרת העבירה והקנס לכמות הנקודות שנרשמות בסופו של דבר במרשם. חשוב לציין, כי למרות שהמטרה של שיטת הניקוד החדשה הייתה להחמיר עם עברייני התנועה, ישנם גם הקלות מסוימות. למשל ישנן עבירות מהירות מסוימות שבגינן לא ירשמו נקודות כלל (כאשר מדובר על מהירות של עד 20 קמ"ש מהמותר בעיר ועד 25 קמ"ש מהמותר מחוץ לעיר).

  שיטת הניקוד לא נועדה לטפל במקרים של נהג המבצע עבירת תעבורה מזדמנת באופן חד פעמי או לעיתים רחוקות, והיא מתרכזת בהגברת האכיפה, ההענשה והטיפול בנהגים המבצעים עבירות תכופות וחוזרות.

  צבירת נקודות

  בגין ביצוע עבירות תנועה, מקבלים הנהגים בין 2-10 נקודות בהתאם לחומרת העבירה (מדובר רק במספרים זוגיים).

  רישום הנקודות תקף למשך שנתיים, ולאחר תקופה של שנתיים רישומן יימחק. אם בתקופה של שנתיים הנהג צובר פחות מ-12 נקודות, הנקודות תמחקנה באופן אוטומטי. נהג שצבר בין 12 ל-22 נקודות יאלץ לעבור קורס לנהיגה מונעת ובסופו מבחן. במידה והנהג יעבור את המבחן הנקודות לחובתו ימחקו. נהג צבר בין 23 ל-35 נקודות, הנקודות יעמדו בתוקף למשך כ-4 שנים והוא יאלץ לעבור קורס נהיגה מתקדם ובסופו מבחן. נהג שצבר 36 נקודות ומעלה, רישיון הנהיגה שלו ייפסל באופן מיידי ואוטומטי למשך 3 חודשים ובתום תקופת הפסילה הוא ייאלץ לעבור שוב מבחן עיוני (תאוריה). נהג שצבר 36 נקודות ומעלה בפעם השניה במשך תקופה של 6 שנים או למעלה מ-72 נקודות, רישונו ייפסל מיידית למשך 9 חודשים, וכן יהיה עליו לעבור בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולעבור שוב תאוריה ואת המבחן המעשי (טסט).

  מה ניתן לעשות במקרה שנרשמו לחובתכם נקודות?

  ראשית, ניתן לפנות בבקשה בכתב לביטול הקנס ולמחיקת הנקודות שנרשמו בגין ביצוע עבירת התעבורה. במידה והבקשה סורבה, ניתן לבקש להישפט בבית המשפט לענייני תעבורה בתוך 90 ימים מקבלת הדו"ח. במועד הדיון שנקבע, מומלץ לפנות לתובע המשטרתי כדי שזה ישקול הקלה בענישה. לצורך העניין ניתן להמיר עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן הנהיגה לעבירה של אי החזקת הגה בשתי הידיים, עבירה ללא הטלת נקודות והקנס המוטל בגינה הינו נמוך. במקרים שבהם מבקשים להישפט, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בדיני תעבורה, אשר ידע להציג את המצב באופן הנכון ביותר עבור הלקוח ויפעל לזיכוי מלא, הקלה בעונש או המרת נקודות בקנס על עבירה קרובה.

  במקרים בהם מדובר בעבירות קלות ובודדות, קיימת האופציה כאמור להקל בעונש. עם זאת, חשוב להדגיש כי הקורסים לנהיגה מונעת אשר מועברים בעקבות רישום הנקודות, עשירים בתכנים חשובים ויש בהם תועלת רבה לנהגים ובעיקר לצעירים שבהם, שילמדו כיצד לשפר את נהיגתם.

  לסיכום

  דיני התעבורה במדינת ישראל מגדירים רשימה סגורה של עבירות תעבורה הגוררות רישום נקודות לחובתו של הנהג והטלת קנס כספי. שיטה זו פותחה כדי להילחם בתופעה בה נהגים צוברים עבירות תעבורה חמורות ואינם מטופלים על ידי הרשויות. עם זאת ניתן לפעול גם למחיקת הנקודות ולשם כך, יש להעזר בעורך דין המתמחה בדיני תעבורה.

  לשליחת הודעה,
  נא מלא את כל השדות למטה:

   /*')">*/ /* */
   פרסום עורך דין באינטרנט פרסום עורך דין באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support