שיחה ראשונה חינם

03-9505920

במקרים דחופים

052-6023388

לשליחת הודעה ,
נא מלא את כל השדות למטה:

  מקרקעין ונדל"ן

  כמעט בכל עסקת נדל"ן מעורבים סוכנים ומשרדי תיווך. אולם, מכירה וקנייה של נכסים היא בדרך כלל עסקה מורכבת וייחודית הדורשת את המומחיות של עורך דין. JH – ג'ני חבשי משרד עורכי דין, מייצג רוכשים ומוכרים בעסקאות נדל"ן, פרטי ומסחרי. אנו מעורבים בכל שלבי העסקה. מהגשת ההצעה ועד למסירת הנכס. שום עסקת נדל"ן אינה דומה לעסקה שלפניה או אחריה. גם אם ההתנהלות מול הצד השני נראית פשוטה, חשוב לזכור שהמרחב הבנוי בישראל נשלט ומבוקר על ידי מערכת מסועפת של חוקי תכנון ותקנות שתוקנו על ידי רשויות מקומיות וארציות. גם השכרה או חכירה של זכויות בנכס, פרטי או מסחרי, דורשת תשתית משפטית מתאימה. משרד JH יפעל להבטיח שגם תהנה מהתמורה בעבור השימוש בנכס וגם תשמור את מלוא זכויותיך הקנייניות בו.

  דירה יד שנייה

  באם אתם לפני קניה של דירה מיד שניה, הרי שממש כמו בעת קניית רכב, עליכם לדעת מהם הליקויים לפני קניית הנכס ומה משמעות הליקויים, גם מבחינה של הערכות כספיות. דו"ח המהנדס או חברת בדק הבית כוללת לא רק את הליקויים, אלא גם את התקנים, כללי המקצוע, תמונות והערכה כספית של העלויות. ליווי צמוד של עורך דין הוא חשוב, לאחר קבלת דו"ח, המהנדס יש להתייעץ עם עורך דינכם לגבי מהותו ולהגיע להחלטות. באם נתגלו ליקויים מהותיים יש להחליט באם אלה ליקויים שצריך לתקן, באם כן, עלות התיקונים יכולה להוות חלק משמעותי מהמשא ומתן על קניית הדירה וכדאי מאוד להתייעץ עם עורך הדין על דרכי הפעולה. באם נמצאו ליקויים קלים שתיקונם הוא על פי שיקול דעת הקונים ואינו משפיע על קניית הנכס, לפחות אתם יודעים למה אתם נכנסים ולא תהיינה לכם הפתעות בהמשך הדרך. בדק בית במקרה כזה יכול לחסוך הרבה כסף, מעבר לעובדה שהוא נותן תמונה מצויינת על מצבה של הדירה ועצם כדאיות הקנייה.

  דירה מקבלן

  בעת קניית דירה מקבלן, בדק הבית נעשה לאחר קבלת החקה, "מסירת המפתחות", אך מן הראוי שיעשה עוד בטרם הכניסה לבית על מנת לוודא שאיכות הבניה תואמת את ההבטחות שנתן הקבלן טרום הקניה. יש חשיבות רבה לכך הואיל וחוק המכר (דירות), התשל"ג-1973, תיקון מספר 5, התשע"א-2011, מציין מפורשות את תוקף האחריות שהקבלן נושא לתיקון ליקויי בניה. הניסיון מלמד שבכל קניה של דירה מקבלן יותר ממומלץ לערוך בדק בית. בדק הבית כולל מכלול נושאים, כמו: התאמה לתקנים, סדקים, רטיבויות, בחינת הקיים מול המפרט הטכני וחריגות. בדרך כלל, לא תמצאנה דירות ללא ליקויים אלא שחלקם אינם מהותיים. שלושה תחומי הליקויים עיקריים עליהם אחראי הקבלן:

  1. ליקויים הנדסיים מסוכנים אך ברי תיקון – בעיות מבנה, אי התאמות, אי עמידה בתקנים, רטיבות ועוד.
  2. ליקויים שאינם ברי תיקון אך גורמים לירידת ערך – בעיות אקוסטיקה, נזקים תמידיים, חדרים קטנים ועוד.
  3. ליקויים הקשורים לרכוש המשותף.

  עם קבלת הדו"ח, מומלץ להתייעץ עם עורך הדין שליווה אתכם בקניית הדירה. לרוב ההמלצה היא פניה לקבלן בכתב ובה בקשה לתיקון הליקויים שנמצאו. הקבלן לרוב ישלח מומחה מטעמו לביצוע בדק בית לחוות דעת נגדית.

  בהתאם לליקויים שנמצאו בבדק הבית ולהתנהלות הקבלן תיקבע גם התנהלותכם. באם הקבלן אינו נענה לפניות, הרי שעומדת בפניכם האפשרות לתביעה בבית המשפט. מומלץ כמובן שעורך הדין המתמחה בתחום הנזיקין בכלל ובתחום ליקויי הבניה בפרט, יפרוש בפניכם את שלל האפשרויות העומדות בפניכם ויוכל להמליץ על ההתנהלות הנכונה עבורכם.

  חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973

  חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973, והתיקונים שנעשו בו לאורך השנים, נועד להגן על הצרכן ולעגן את אחריותו של הקבלן לתקן את הליקויים ואי התאמות. לשם כך הוא גם קובע תקופות בדק ותקופת אחריות קבלן בהתאם לליקוי, למשל: לסדקים לאורך קירות או בתקרה – 5 שנות בדק ועליהן עוד שלוש שנות אחריות של הקבלן, על מרבית הליקויים חלה תקופת בדק של שנה ותקופת אחריות של עוד 3 שנים. לכן, יש חשיבות להודיע על על הליקויים לא יאוחר משנה מיום קבלת הנכס ונקודה זו אף מעוגנת בחוק. עורך דין בעל ניסיון בתחום יסייע ללקוחותיו להבין מה עומד בפניהם וכיצד יש לגשת לנושא מו הקבלן. טיפול נכון יסייע בתהליך עוד לפני פניה לערכאות משפטיות, אך לא מן הנמנע שסיום הטיפול מול הקבלן יסתיים בתביעה משפטית, אך גם היא יכולה להסתיים בהסדר מחוץ לבית המשפט.

  ג'ני חבשי, משרד עורכי דין עוסק ברישום חברות חדשות, דיני חברות ותאגידים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע. במייל: jeny@habashi-law.co.il , טלפון: 052-6023388

  האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

  לשליחת הודעה,
  נא מלא את כל השדות למטה:

   /*')">*/ /* */
   פרסום עורך דין באינטרנט פרסום עורך דין באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support